DigiByte Madenciliği

DigiByte Madenciliği

Konumuz hepinizin çok merak ettiği mining, yani DigiByte madenciliği. DigiByte'ın Bitcoine göre daha genç bir Blockchain olması sebebiyle zorluk seviyesi henüz çok yüksek seviyelerde değil. İlaveten bir çok uzman tarafından değerinin altında ve uzun vade potansiyeli yüksek bir kripto para olarak tanımlanması da mining ile ilgilenen çoğu kişinin son zamanlarda gözünü DigiByte'a çevirmesine yol açan başka bir faktör.

Belki henüz bilmeyenleriniz olabilir. DigiByte gerçek zamanlı zorluk ayarlaması ile senkronize çalışan 5 farklı mining algoritmasına sahip yegane blockchaindir. DigiByte'ın; MultiShield ve MultiAlgo olarak adlandırdığı bu eşsiz özellikler sayesinde, bugün art niyetli madenci gruplarının %51 atağı ile DigiByte'ı manipüle etmesi neredeyse imkansızdır. Ayrıca DigiByte topluluğu şu anda her 10 günde bir kendisini yenileyerek mining gücü dağılımını ve verimliliğini geliştirmeyi hedefleyen, Odocrypt adını verdiği FPGA ve GPU dostu yeni bir algoritmanın testlerine de devam etmektedir. Yakın bir gelecekte mevcut algoritmadan bazılarının Odocrypt ile değiştirilmesi planlanmaktadır.

Konumuza geri dönecek olursak DigiByte Gpu, Cpu, Asic gibi farklı donanımlarla kazılabilir ve bu açıdan madencilere büyük bir esneklik sunmaktadır. Günümüzde bireysel olarak yapılan mining ile devasa işlem gücüne sahip madencilik havuzları ile rekabet etmek mümkün olmadığı için, bizim anlatacağımız örnek de bir madencilik havuzuna katılmak üzerine olacak.

İşe koyulmadan önce yapacağınız donanım yatırım bedeli, elektrik fiyatı ve zamanla yükselen zorluk seviyelerini iyice düşünüp hepsini hesaba katmanız gerekiyor. Aksi halde büyük beklentiler ile girdiğiniz bu işte evdeki hesabın çarşıya uymaması durumu ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Neyseki bunları hesaplamanın kolay bir yolu var! What To Mine sitesi, 5 DigiByte mining algoritması için ayrı ayrı analiz yapabileceğiniz detaylı hesaplayıcılara sahip. Buraya hash gücünüzü, elektrik Kw saat bedelini, donanım maliyetinizi ve havuz ücretini yazdığınızda size tahmini bir getiri hedefi gösterecektir.

Günümüzde en yaygın kullanılan madencilik donanımlarından biri ekran kartlarıdır ve DigiByte'ın sahip olduğu algoritmalar arasında Gpu'lar için en uygun olanı Skein'dir. DigiHash ise DigiByte Foundation resmi havuzu olması, 5 algoritmasının hepsi için madencilik imkanı tanıması ve kullanım kolaylığı ile en çok tercih edilen havuzların başında gelmektedir. Bizde anlatımımızda bu kriterleri baz alacağız. Hazırsak hemen başlayalım.

1) DigiHash.co adesine giderek sayfanın sağ üst köşesindeki Getting Started bağlantısına tıklıyoruz. 1.Bölümden DigiByte OneClick Miner programını bilgisayarımıza indiriyoruz. Bu arada madencilik uygulamalarını çoğu antivirüs programının tehdit olarak gördüğünü ve bir istisna tanımlamanız gerekebileceğini de hatırlatalım.

DigiByte Mining

Çok şanslıyız ki gönüllü DigiByte geliştiricisi Patrick Wieland bizleri farklı ekran kartları için farklı uygulamar indirmek ve havuza bağlanmak için bat dosyası editlemek gibi karmaşık işlemlerden kurtarıp tek tıklama ile DigiByte madenciliği yapabilmemizi sağlayan bu uygulamayı geliştirmiş. OneClick Miner'ın bir diğer avantajı da ccMiner gibi klasik mining uygulamalarına göre donanımınızdan daha fazla hash gücü elde etmenizi sağlaması.

DigiByte Mining

2) Normalde ikinci bölümde Skein algoritmasını seçip ilgili havuza bağlanmak için gereken yukarıdaki ayaları almamız ve mining uygulamamıza girmemiz gerekirdi. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi OneClick Miner bize tüm ayarları hazır şekilde sunuyor. Bu yüzden tek yapmamız gerken OneClick Miner'ı açıp DigiByte Miner bölümündeki Edit bağlantısına tıklamak. Ardından açılan pencerede aşağıdaki gibi Pool kısmından DigiHash'ı seçip, DigiByte Address kısmına ise ödemelerimizi alacağımız DigiByte cüzdan adresimizi girmek. Password bölümüne dilediğinizi şifreyi yazabilirsiniz. Henüz bir cüzdanınız yoksa DigiByte Cüzdanları sayfamıza göz atabilirsiniz.

DigiByte Mining

3) Artık tek yapmamız gereken start düğmesine basmak. Hepsi bu kadar! Kısa bir süre sonra hash gücümüz uygulamada görünmeye başlayacak. OneClick Miner'ın bir diğer güzel yönü de mevcut hash gücünüz ile o anki havuz zorluğunuzu hesaplayıp ne kadar coin kazabileceğinize dair bir tahmin gösterebilmesi. Birkaç saat geçtikten sonra Profitability bölümünde bu bilgileri görebileceksiniz. OneClick Miner ile ilgili daha fazla bilgi için MineDigiByte.com sitesini ziyaret edebilir Tutorials bölümündeki eğitici videoları izleyebilirsiniz.

DigiByte Mining

4) Şimdi de OneClick Miner'ın DigiHash havuzuna düzgün bir şekilde bağlandığını ve sorunsuz çalıştığını teyit edelim. Yaklaşık 15 dk sonra DigiHash.co ya girerek yine üstteki menüden Worker Stats tıklayalım. Burada havuzda çalışan tüm madenciler DigiByte adresleri ve istatistikleri ile listelenmektedir. Skein algoritması altında kendi DigiByte adresimizi bulalım ve karşısında geçerli bir Hashrate yazdığına emin olalım. Uygulamanın gösterdiği ile burada görünen değerler gerçek zamanlı güncellenmediği için farklı olabilir. Kazancınız 100 DGB lik periyotlar ile otomatik olarak cüzdan adresinize gönderilecektir.

DigiByte Mining

5) Son olarak mining yaparken her zaman sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Miner ayarlarınızın düzgün çalışmaması veya donanımınıza göre optimize edilmesi gibi bir çok konuda desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda Google da araştırmalar yapıp DigiByte Mining Telegram grubunda çözümler arayabilirsiniz. Ayrıca olası elektrik ve internet kesintilerine karşı sisteminizi sık sık kontrol etmeniz ve kesintisiz güç kaynakları (UPS) gibi ekstra önlemler almanız da mining gelirlerinizi sürekli en üst seviyede tutabilmeniz açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır.