Full Node Çalıştırmak

DigiByte Full Node

Full node, basitçe bir Blockchain’in oluşturulan ilk bloğundan (Genesis bloğu) itibaren şu ana kadar ki tüm blokların kaydını içeren bir cüzdandır. Yani bilgisayarımıza Core wallet kurduğumuzda o Blockchain üzerinde bugüne kadar yapılmış tüm işlemlerin kayıtlarınıda bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz.

Bu sebeple Core wallet, kurulumdan sonraki ilk açılışında DigiByte aği üzerinde çalışan diğer Node’lar ile bağlantı kurarak mevcut tüm blokların kopyasını indirmeye başlar. Bu sürece senkronizasyon denir. Ekim 2018 itibariyleıDigiByte’ın mevcut 8 milyon civarındaki bloğu yaklaşık 11 GB veri içermektedir. Bu verinin senkronizasyonu donanım gücünüz, internet hızınız ve bağlı olduğunuz Node sayısı ile alakalı olarak olarak 3 - 10 saat arası sürmektedir. Özellikle SSD disklere sahip sistemlerde bu süre ciddi oranda kısalmaktadır. Bilmeyenler için DigiByte 15 saniyelik blok süreleri sayesinde dünya üzerindeki en uzun UTXO blok zinciri ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Konumuza dönecek olursak bilgisayarımıza kurup senkronize edeceğimiz Core wallet, DigiByte coinlerimizi depolayabileceğimiz ve gönderip alabileceğimiz kişisel bir cüzdan haline gelecek. Cüzdanımızı kullanmak için her açtığımızda, son kapandığı andan itibaren oluşan yeni blokları çok kısa sürede senkronize ederek hemen kullanıma hazır olacak. Core wallet’i sadece cüzdan olarak kullanmayıp Blockchain ağına bir Full Node olarak hizmet etmesini sağlamak için ise yapmamız gereken bilgisayarımızı ve Core wallet’i sürekli açık tutmak. Bu sayede bilgisayarımız Blockchain üzerindeki diğer Node’lar ve yeni blokları bulup işlemleri onaylamakla yükümlü madenciler ile ihtiyaç duydukları blok verilerini paylaşmaya başlayacak.

Bir Blockchain üzerinde çalışan ne kadar çok çalışan Full node varsa, o zincirin devamlılığı, güvenliği ve merkeziyetsizliği de o kadar üst düzeyde olur. Ayrıca bu sayede yeni Node’lar arasındaki senkronizasyon da çok daha hızlı tamamlanır. DigiByte Core wallet GitHub istatistiklerine göre Nisan 2017 de yayınlanan v6.14.2 den itibaren Şubat 2019'a kadar 250.000'in üzerinde indirilme sayısına ulaşmıştır. Kaynak için tıklayın.

Bizim açımızdan Full node kurmanın en büyük avantajı ise bize ekstra güvenli bir cüzdan sağlamasıdır. Çünkü Core wallet Blockchain’e ait tüm kayıtları içerdiği için yapılan işlemleri kontrol etmek amacıyla diğer Node’lara güvenmek zorunda kalmaz. Bu yüzden hardware walletlardan sonra en güvenli cüzdan türü kabul edilir.

DigiByte Core wallet kurmaya başlamadan önce senkronizasyon süresini kısaltmaya ve Blockchain üzerinde daha çok Node ile bağlantı kurmamıza yarayacak bazı bazı ipuçlarını sizler ile paylaşmak istiyoruz. Core wallet kurup çalıştırmak için şimdi anlatacağımız ince ayarları yapmak zorunda değilsiniz ancak daha iyi ve hızlı bir Full Node deneyimi için yapmanızı öneririz.

DigiByte Core wallet varsayılan olarak aynı anda maksimum 8 Node ile bağlantı kuracak şekilde yapılandırılmıştır. Sadece cüzdan amaçlı kullanım için bu sayı fazlasıyla yeterlidir ancak Full node olarak hizmet vermek istiyorsak bu sayı limitini yükseltmemiz faydalı olacaktır. Buraya tıklayarak indireceğiniz konfigürasyon dosyasını bir kenara kaydedin. Bu dosya hem maksimum bağlantı sayımızı arttırmamıza hemde ağdaki diğer Node’ları daha kolay bulmamıza yarayacak bazı ayarlar içeriyor. Nasıl kullanacağımızı daha sonra anlatacağım.

Şimdi anlatacağımız ayar ise port yönlendirme ve biraz teknik bilgi ve beceri gerektiriyor. DigiByte Node’ları 12024 nolu portu kullanmaktadır ve tohum (Seed) sunucularının yönlendirmeleri haricinde birbirlerini doğrudan bu portu sorgulayarakta bulabilmektedirler. Bu sebeple modemimizde bu portu açıp Node kurduğumuz bilgisayarın yerel IP adresine yönlendirmemiz daha fazla bağlantı kurmamıza yardımcı olacaktır.

Malesef her modemin arayüzü ve ayarları farklı olduğu için bu konuda kesin bir bilgilendirme yapmamız zor ancak AirTies 5760 router için örnek alabileceğiniz bir anlatım yapacağız. Sizde kendi modeminizde eşdeğer menüleri bularak aynı ayarları yapmaya çalışabilirsiniz.

Öncelikle modemimizin her zaman Core wallet kurduğumuz bilgisayarımıza aynı yerel IP yi vermesini sağlamalıyız. Bunun için web tarayıcımız ile 192.168.2.1 adresine girip modem arayüzüne erişiyoruz. Ardından LAN-Lan İstemcileri menüsüne ulaşıyoruz. Burada modemimize bağlı tüm cihazlar listelenmektedir. Cihaz isminden Core wallet kurduğunuz bilgisayarı tanıyabiliyorsanız yanındaki Rezerve et butonuna basmanız yeterli. Bu sayede modem bilgisayarımıza her zaman yanında yazan IP adresini atayacaktır.

DigiByte Port Açmak

Eğer cihaz isminden Core wallet kurduğunuz bilgisayarı bulamadıysanız listedeki IP adreslerinden hangisinin ona ait olduğunu belirlemek için bilgisayarınızdaki başlat menüsü arama kutusuna cmd yazıp enter’a basın. Açılan komut satırı penceresine ipconfig yazıp tekrar enter’a basın. Bir dizi kod listelenecek. IPv4 karşısında yazan değer bilgisayarınızın yerel IP adresidir. Şimdi modem arayüzündeki Lan İstemcileri menüsüne geri dönüp bu IP adresinin yanındaki Rezerve et butonuna basabilirsiniz.

Şimdide modem arayüzündeki PORT YÖNLENDİRME menüsüne tıklayalım. Kural adına DigiByte yazalım. LAN IP menüsünden bilgisayarımızın yerel IP adresini seçelim. Protokol Tipi’ni TCP olarak ayarlayalım. LAN Port ve WAN Portu yazan kutucuklara ise 12024 yazalım. Port Yönlendirme Etkin kutucuklarının işaretli olduğundan emin olup Kaydet butonuna basalım ve modem arayüzünden çıkalım.

DigiByte Port Açmak

Son olarak portumuzu doğru şekilde açtığımıza emin olmak için buraya tıklayarak açık port kontrolü yapacağımız web sitesine gidelim. IP adresi veya Alan adı bölümünün altındaki Şimdiki ip adresimi kullan yazan yerden, uzak IP adresimize tıklayarak kutucuğa yüklenmesini sağlayalım. Port Numarası kutucuğuna da 12024 yazarak Sorgula butonuna basalım. Port açık diyorsa herşey yolunda demektir. Kapalı diyorsa modem ayarlarını düzgün yapamamışız anlamına gelir işlemleri kontrol ederek tekrar denemelisiniz.

DigiByte Port Açmak

Şimdi DigiByte Core Wallet’i indirmeye hazırız. DigiByte Cüzdanları sayfasına gidelim ve kullandığımız platforma uygun olan Core Wallet’i (Windows/Mac/Linux) indirelim. Kuruluma başlamadan önce sizden Core wallet’ın Blockchain’i indirip kaydedeceği özel bir klasör oluşturmanızı istiyoruz. Bu klasör yeterli disk alanına sahip ve yanlışlıkla silmeyeceğiniz herhangi bir yerde olabilir. Örneğin masaüstünde DigiByte isimli bir klasör oluşturabilirsiniz size kalmış. Şimdi önceden indirdiğimiz arşiv içerisinden digibyte.conf isimli konfigürasyon dosyamızı çıkararak bu klasörün içine atalım. Artık kuruluma başlayabiliriz.

Core wallet’i ilk çalıştırdığımızda bilgisayarınızda yüklü güvenlik duvarı, internet erişimine izin verip vermek istemediğinizi sorabilir. Tüm ağ türlerini seçip izin veri seçin. Blok zincirinin kaydedileceği klasörü belirtmemiz gereken ilk açılış penceresinde az önce oluşturarak digibyte.conf dosyasını içine koyduğumuz klasörü seçelim ve cüzdanımızı açalım. Herşey tamam!

Core wallet, DigiByte Blockchain üzerindeki diğer Node’lar ile bağlantı kurup blok bilgilerini indirmeye başlayacak. Ortalama 3 – 9 saat arası sürecek olan bu senkronizasyon işlemi bittikten sonra Core wallet’ımız hem DigiByte cüzdanı olarak kullanılmak üzere hazır hale gelecek, hemde açık olduğu sürece bir Full Node olarak hizmet verip DigiByte Blockchain’in kararlılığına katkı sağlayacaktır. Fare imleçi ile Core walletin sağ alt köşesindeki bağlantı simgesinin üzerine gelirseniz o anda kaç Node ile bağlantılı olduğunuzu görebilirsiniz. Bağlantı hızınız ve Ram miktarınıza bağlı olarak bu sayı değişebilmektedir.