DGB ile Ödeme Alın

DigiByte ile Ödeme Alın

Bir çoğunuz hatırlar, çok değil bundan 15-20 sene önce bir yerde kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde size uzaylı gibi bakarlardı. O güne kadar sadece nakit ile alışveriş yapmaya alışmış işletmeler önceleri bu durumu garipsese de, zamanla ticari açıdan hayatta kalabilmek için teknolojinin getirdiği yeniliklere adapte olmaları gerektiğini kavradılar. Günümüzde kredi kartlarının yanı sıra mobil ödemeler ve dijital cüzdan hizmetleri gibi çözümler de sıklıkla kullanılıyor. Artık en küçük alışverişlerimizde dahi nakit kullanmaz hale geldik.

Şu anda ise bilinen bütün kuralların değişeceği büyük bir finansal devrimin eşiğindeyiz. Aracı kurumlar olmadan insanların doğrudan birbirlerine gönderip özgürce kullanabildikleri kripto paralar, etkileyici bir hızla büyüyerek hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Peki DigiByte'ın kripto para ekosistemindeki yeri nedir?

Tıpkı Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir yapıda olan DigiByte'ın hiçbir kişi, kurum veya devletin kontrolünde olmadığını, 5 yıllık gelişim sürecinin ardından dünya üzerindeki en hızlı, en güvenli ve en merkeziyetsiz UTXO blok zinciri haline geldiğini DigiByte Hakkında başlıklı yazımızda detaylıca anlatmıştık. Diğer UTXO blok zincirlerine göre çok daha hızlı işlem süreleri, yok denilebilecek kadar düşük işlem ücretleri ve çok daha yönetilebilir bir yapıya sahip olması, DigiByte'ı günlük hayatta ödeme aracı olma konusunda avantajlı bir konuma getirmektedir.

DigiByte Online Ödeme

Yüz yüze satış yapan işletmelerin, ödeme alma bölümünde özel meblağ talep etmeye izin veren ve otomatik TL kuru çevirme özelliğine sahip olan herhangi bir DigiByte cüzdanı kullanmaları yeterli olacaktır. DigiByte resmi Android ve iOS cüzdanları bu amaçla kullanabileceğiniz en pratik çözümler olarak ön plana çıkmaktadır. Farklı cüzdanları veya Windows ve Mac gibi platformları kullanmayı düşünenler DigiByte Cüzdanları sayfamıza giderek, kendilerine en uygun olan cüzdanı bulabilirler.

Şimdi gelin biz Android ve iOS resmi mobil cüzdanları ile basit ödeme alma adımlarına birlikte bakalım. Mobil cüzdanımızı iş yerimizde kullanacağımız bir cihaza yükleyip açalım ve bilgilendirme adımlarını geçip, Yeni Cüzdan Oluştur butonuna tıklayarak cüzdanımızı oluşturalım. Ardından güvenlik için pin kodumuzu belirleyip, 12 kelimeden oluşan kurtarma anahtarımızı dikkatlice bir kağıda not edelim ve kimsenin erişemeyeceği güvenli bir yerde saklayalım. Bu kelimeler, cihazımıza erişimi kaybedersek cüzdanımızı kurtarıp paramızı geri alabilmenin tek yolu. Aynı şekilde bu kelimelere sahip olan herkesin de cüzdanımızdaki paraya erişebileceği bir anahtar.

Cüzdanımız ilk açılışında birkaç dakika süren kısa bir senkronizasyon işlemi gerçekleştirecek. Ardından ayarlara girip görünen para birimi seçeneğini TRY olarak değiştirmemiz gerekiyor. Artık cüzdanımız 3 adımda DGB ile ödeme almaya hazır hale geldi. Kredi kartı ile ödeme almaktan bile daha kolay olan işlemi gelin şimdi birlikte yapalım.

1) Şimdi diyelim ki 100 TL lik bir satış yaptık ve müşterimizden ödeme alacağız. Ödeme sürecini başlatmak için cüzdanımızın alt orta kısmındaki + düğmesine basıyoruz ve açılan menüden Al seçeneğine tıklıyoruz.

DigiByte Mobil Ödeme

2) Açılan ödeme alma sayfasında önce DGB olan para birimine tıklayarak TRY olacak şekilde değiştiriyoruz ve ardından alacağımız miktarı TL olarak yazıyoruz. Cüzdanımız bu miktarın o an ki kur ile kaç DGB ye karşılık geldiğini otomatik olarak hesaplıyor ve karşımızdaki kişinin kendi cüzdan uygulaması ile kolaylıkla ödeme yapabilmesi için bir karekod oluşturuyor.

3) Şimdi müşterimiz kendi DigiByte cüzdanını açıp bu kare kodu kamerası ile taratarak size ödemeyi yapacak. Hepsi bu kadar! Ayrıca bu sayfada yer alan kare kodu ve DGB adresini hemen altındaki paylaş butonu ile eposta ile gönderebilir, uzaktaki bir müşterinizin de tıpkı bir mail order gibi kolaylıkla size ödeme yapabilmesini sağlayabilirsiniz.

Sadece saniyeler alan bir süreç sonrası gönderilen para cüzdanınızda belirecek ve onaylanacaktır. Sürecin bu kadar hızlı olması, DigiByte'ın sahip olduğu 15 saniyelik blok süresi ve saniyede 560 işlem kapasitesi sayesinde mümkün olmaktadır. Aynı ödemeyi Bitcoin ile alsaydık işlemin onay alması yaklaşık 10 dakika sürecek ve müşterimiz 100 TL nin haricinde ortalama 4 Dolar da işlem ücreti ödemek zorunda kalacaktı!

DigiByte Pay

Yüz yüze satış yaparken ürünlerinizi önceden sisteme tanıtıp, vergi oranını hesaplayabileceğiniz ve kurumsal kimliğinizi de gösterebileceğiniz daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız bakmanız gereken yer DigiByte Pay platformu. Bu platformda yer alan DigiCafé PoS uygulaması ile müşterilerinize çok daha profesyonel bir ödeme süreci sunabilirsiniz. Ücretsiz Web sürümünün yanında, %1 ücret ile çalışan Android ve iOS versiyonları da bulunan uygulama, alınan ödemeleri doğrudan tanımladığınız DigiByte adresinize göndermekte. Uygulamanın kullanımı ile ilgili bilgiler kendi web sitesinde bulunmaktadır.

DigiCafé PoS

Online satış yaparken kullanabileceğiniz alternatif çözümlerde sunan DigiByte Pay platformu, Wordpress ile kullanabileceğiniz Woo Commerce eklentisini yayınlamış durumda. %1 ücret ile çalışan eklentinin yapılandırılması ile ilgili bilgilere ise yine web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. Çok yakında farklı platformlar içinde eklentiler yayınlayacağını duyuran DigiByte Pay istenirse web sitelerine özel API çözümleride sunabilmekte.

DigiPay WordPress Woo Commerce

Online ödeme alma konusunda DigiByte'ın yanında farklı kripto para birimlerine de ilgi duyuyorsanız daha kapsamlı çözümlere göz atabilirsiniz. Bu tür çözümler arasında en kullanışlı olanları Coin Payments ve Coin Gate'dir. Sundukları altyapı ile DigiByte ve Bitcoin'in yanı sıra onlarca farklı kripto parayı da ödeme yöntemi olarak kabul edebilmenize olanak tanıyan bu servisler, aldığınız ödemeleri dilediğiniz kripto paraya çevirme, sizin için muhafaza etme veya belirttiğiniz cüzdan adresine gönderme gibi esnek çözümler sunmaktadır. Ayrıca çok yakında Avrupa'da onbinlerce satış ortağı ile faliyete geçmeye hazırlanan UTRUST ile birlikte bir diğer kripto para ödeme çözümleri sağlayıcısı Paytomat'ın da DigiByte desteği sunmaya başlayacaklarını belirtmek isteriz.

Peki ilk ödememizi aldık. Bunu fiş ve faturaya nasıl yansıtacağız? Müşterimizden TL ile ödeme almış gibi fiş veya faturamızı düzenleyeceğiz. Aldığımız kripto parayı daha sonra TL ye çevirmek bizim yapacağımız ayrı bir süreç olacak. DGB'lerimizi kolayca yerli bir borsada TL ye çevirip banka hesabımıza çekebiliriz. Bu konuda yardım için DigiByte Borsaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Asıl karar vermemiz gereken nokta kripto paraların kurlarındaki yüksek dalgalanma karşısında benimseyeceğimiz hareket tarzının ne olacağı. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; aldığımız 100 TL karşılığı DigiByte ödemesi, yarın TL ye çevirmek istediğimizde 80 TL ye düşmüş olabilir. Yada 1 hafta sonra TL ye çevirmek istediğimizde 150 TL ye de karşılık gelebilir. Bazı işletmeler bu volatiliteyi müşterilerine dönemsel olarak ekstra indirimli ödeme imkanı sunma fırsatına çevirerek kripto para kullanımını daha da cazip hale getirmektedir.

Volatilite den minimum düzeyde etkilenmek istiyorsanız sık aralıklarla ödemelerinizi TL ye çevirebilir veya aldığınız ödemeleri aynı zamanda yatırım amacıyla da değerlendirmek istiyorsanız daha uzun vadeler seçebilirsiniz. Bu noktada DigiByte'ın 2017 yılında Dolar karşısında tam 260 kat prim yaptığınıda dip not olarak hatırlatalım. Ayrıca borsalarda yapılan her satış ve transfer işlemlerinde küçük miktarlarda da olsa işlem komisyonları ödemeniz gerekeceğini unutmamalısınız.

DigiByte Mobil Ödeme

Son olarak web sitenizdeki veya iş yerinizdeki uygun yerlere DigiByte Görselleri yerleştirmeniz, potansiyel müşterilerinizi bu konuda bilgilendirebilmeniz açısından önemlidir. Ardından Bize Ulaşın kısmını kullanarak, DigiByte ödemeleri kabul ettiğinize dair bilgi verirseniz, DigiByte topluluğuna ait sosyal medya hesaplarında iş yerinizi duyurulmaktan mutluluk duyarız.