DGB ile Ödeme Alın

DigiByte ile Ödeme Alın

Bir çoğunuz hatırlar, çok değil bundan 15-20 sene önce bir yerde kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde size uzaylı gibi bakarlardı. O güne kadar sadece nakit ile alışveriş yapmaya alışmış işletmeler önceleri bu durumu garipsese de, zamanla ticari açıdan hayatta kalabilmek için teknolojinin getirdiği yeniliklere adapte olmaları gerektiğini kavradılar. Günümüzde kredi kartlarının yanı sıra mobil ödemeler ve dijital cüzdan hizmetleri gibi çözümler de sıklıkla kullanılıyor. Artık en küçük alışverişlerimizde dahi nakit kullanmaz hale geldik.

Şu anda ise bilinen bütün kuralların değişeceği büyük bir finansal devrimin eşiğindeyiz. Aracı kurumlar olmadan insanların doğrudan birbirlerine gönderip özgürce kullanabildikleri kripto paralar, etkileyici bir hızla büyüyerek hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Peki DigiByte'ın kripto para ekosistemindeki yeri nedir?

Tıpkı Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir yapıda olan DigiByte'ın hiçbir kişi, kurum veya devletin kontrolünde olmadığını, 5 yıllık gelişim sürecinin ardından dünya üzerindeki en hızlı, en güvenli ve en merkeziyetsiz UTXO blok zinciri haline geldiğini DigiByte Hakkında başlıklı yazımızda detaylıca anlatmıştık. Diğer UTXO blok zincirlerine göre çok daha hızlı işlem süreleri, yok denilebilecek kadar düşük işlem ücretleri ve çok daha yönetilebilir bir yapıya sahip olması, DigiByte'ı günlük hayatta ödeme aracı olma konusunda avantajlı bir konuma getirmektedir.

Peki nasıl DigiByte ödemesi alacağız? Aldığımız ödemeleri nasıl kullanacağız? Faturalama ve işin yasal boyutu nasıl olacak? Ödeme alma konusunu, web siteleri üzerinden online satış yapanlar ve iş yerlerinde yüz yüze satış yapanlar için ayrı ayrı inceleyeceğiz. Online satış yapanlar için önümüzde iki seçeneğimiz bulunuyor:

1) Kendi bilgi işlem departmanlarına ve blockchain uzmanlarına sahip olan büyük işletmeler, DigiByte'ı ödeme altyapılarına kendileri entegre ederek müşterilerine özgün bir ödeme deneyimi sunabilirler. Entegrasyon için gereken tüm bilgiler Entegrasyon Klavuzu sayfamızda yer almaktadır.

DigiByte Online Ödeme

2) Küçük ve orta ölçekli işletmeler ise daha az uzmanlık gerektiren hazır ödeme çözümlerini web sitelerine entegre edebilirler. Bu tür çözümler arasında en kapsamlı ve kullanışlı olanları Coin Payments ve Coin Gate'dir. Sundukları altyapı ile DigiByte ve Bitcoin'in yanı sıra onlarca farklı kripto parayı da ödeme yöntemi olarak kabul edebilmenize olanak tanıyan bu servisler, aldığınız ödemeleri dilediğiniz kripto paraya çevirme, sizin için muhafaza etme veya belirttiğiniz cüzdan adresine gönderme gibi esnek çözümler sunmaktadır. Ayrıca çok yakında Avrupa'da onbinlerce satış ortağı ile faliyete geçmeye hazırlanan UTRUST ile birlikte bir diğer kripto para ödeme çözümleri sağlayıcısı Paytomat'ın da tam DigiByte desteği sunmaya başlayacaklarını belirtmek isteriz.

Yüz yüze satış yapan işletmelerin ise, ödeme alma bölümünde özel meblağ talep etmeye izin veren ve otomatik TL kuru çevirme özelliğine sahip olan herhangi bir DigiByte cüzdanı kullanmaları yeterli olacaktır. DigiByte resmi Android ve iOS cüzdanları bu amaçla kullanabileceğiniz en pratik çözümler olarak ön plana çıkmaktadır. Windows ve Mac gibi farklı platformları kullanmayı düşünenler DigiByte Cüzdanları sayfamızda tanıttığımız seçenekleri inceleyip, kendilerine en uygun olan cüzdanı yükleyebilirler. Şimdi gelin Android ve iOS cihazlara yükleyebileceğiniz mobil cüzdanımız üzerinden ödeme alma adımlarına birlikte bakalım.

Mobil cüzdanımızı iş yerimizde kullanacağımız bir cihaza yükleyip açalım ve bilgilendirme adımlarını geçip, Yeni Cüzdan Oluştur butonuna tıklayarak cüzdanımızı oluşturalım. Ardından güvenlik için pin kodumuzu belirleyip, 12 kelimeden oluşan kurtarma anahtarımızı dikkatlice bir kağıda not edelim ve kimsenin erişemeyeceği güvenli bir yerde saklayalım. Bu kelimeler, cihazımıza erişimi kaybedersek cüzdanımızı kurtarıp paramızı geri alabilmenin tek yolu. Aynı şekilde bu kelimelere sahip olan herkesin de cüzdanımızdaki paraya erişebileceği bir anahtar.

Cüzdanımız ilk açılışında yaklaşık 5 dakika süren kısa bir senkronizasyon işlemi gerçekleştirecek ve ardından sadece 3 adımda DGB ile ödeme almaya hazır hale gelecek. Kredi kartı ile ödeme almaktan bile daha kolay olan işlemi gelin şimdi birlikte yapalım.

1) Şimdi diyelim ki 100 TL lik bir satış yaptık ve müşterimizden ödeme alacağız. Ödeme sürecini başlatmak için cüzdanımızın alt orta kısmındaki + düğmesine basıyoruz ve açılan menüden Al seçeneğine tıklıyoruz.

DigiByte Mobil Ödeme

2) Açılan ödeme alma sayfasında önce DGB olan para birimine tıklayarak TRY olacak şekilde değiştiriyoruz ve ardından alacağımız miktarı TL olarak yazıyoruz. Cüzdanımız bu miktarın o an ki kur ile kaç DGB ye karşılık geldiğini otomatik olarak hesaplıyor ve karşımızdaki kişinin kendi cüzdan uygulaması ile kolaylıkla ödeme yapabilmesi için bir karekod oluşturuyor.

3) Şimdi müşterimiz kendi DigiByte cüzdanını açıp bu kare kodu kamerası ile taratarak size ödemeyi yapacak. Hepsi bu kadar! Ayrıca bu sayfada yer alan kare kodu ve DGB adresini hemen altındaki paylaş butonu ile eposta ile gönderebilir, uzaktaki bir müşterinizin de tıpkı bir mail order gibi kolaylıkla size ödeme yapabilmesini sağlayabilirsiniz.

Sadece saniyeler alan bir süreç sonrası gönderilen para cüzdanınızda belirecek ve onaylanacaktır. Sürecin bu kadar hızlı olması, DigiByte'ın sahip olduğu 15 saniyelik blok süresi ve saniyede 560 işlem kapasitesi sayesinde mümkün olmaktadır. Aynı ödemeyi Bitcoin ile alsaydık işlemin onay alması yaklaşık 10 dakika sürecek ve müşterimiz 100 TL nin haricinde ortalama 4 Dolar da işlem ücreti ödemek zorunda kalacaktı!

Peki ilk ödememizi aldık. Bunu fiş ve faturaya nasıl yansıtacağız? Müşterimizden TL ile ödeme almış gibi fiş veya faturamızı düzenleyeceğiz. Aldığımız kripto parayı daha sonra TL ye çevirmek bizim yapacağımız ayrı bir süreç olacak. DGB'lerimizi kolayca yerli bir borsada TL ye çevirip banka hesabımıza çekebiliriz. Bu konuda yardım için DigiByte Borsaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Asıl karar vermemiz gereken nokta kripto paraların kurlarındaki yüksek dalgalanma karşısında benimseyeceğimiz hareket tarzının ne olacağı. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; aldığımız 100 TL karşılığı DigiByte ödemesi, yarın TL ye çevirmek istediğimizde 80 TL ye düşmüş olabilir. Yada 1 hafta sonra TL ye çevirmek istediğimizde 150 TL ye de karşılık gelebilir. Bazı işletmeler bu volatiliteyi müşterilerine dönemsel olarak ekstra indirimli ödeme imkanı sunma fırsatına çevirerek kripto para kullanımını daha da cazip hale getirmektedir.

Volatilite den minimum düzeyde etkilenmek istiyorsanız sık aralıklarla ödemelerinizi TL ye çevirebilir veya aldığınız ödemeleri aynı zamanda yatırım amacıyla da değerlendirmek istiyorsanız daha uzun vadeler seçebilirsiniz. Bu noktada DigiByte'ın 2017 yılında Dolar karşısında tam 260 kat prim yaptığınıda dip not olarak hatırlatalım. Ayrıca borsalarda yapılan her satış ve transfer işlemlerinde küçük miktarlarda da olsa işlem komisyonları ödemeniz gerekeceğini unutmamalısınız.

DigiByte Mobil Ödeme

Son olarak web sitenizdeki veya iş yerinizdeki uygun yerlere DigiByte Görselleri yerleştirmeniz, potansiyel müşterilerinizi bu konuda bilgilendirebilmeniz açısından önemlidir. Ardından Bize Ulaşın kısmını kullanarak, DigiByte ödemeleri kabul etmeye başladığınıza dair bilgi verirseniz, DigiByte topluluğuna ait sosyal medya hesaplarında iş yerinizin duyurulmasını sağlamaktan mutluluk duyarız.